Klasyczna mała czarna na imprezę

Od zawsze impreza czy przyjęcie skłaniało kobiety do zakładania sukienek. Nawet zatwardziałe zwolenniczki spodni w ten wyjątkowy wieczór ubierały się w  sukienki. Nie każdej kobiecie pasuje jednak sukienka w stylu gwiazd Hollywood, a nie każda impreza wymaga włożenia tak strojnej kreacji.

Najbardziej uniwersalnym zestawem na imprezę jest zatem mała czarna, szpilki i niewielkich rozmiarów torebka. Mała czarna to jedna z większych klasycznych ikon mody. Niemalże przez dziesięciolecia jej krój nie zmienił się i „mała czarna” zawsze oznacza to samo.  Sukienkę tuż przed kolano, umiarkowanie dopasowaną do ciała, z różnymi rodzajami dekoltów – czasami jest to dziewczęcy, okrągły dekolt, czasami dekolt typu wamp sięgający do pępka.

Sukienka taka może mieć także różne wykończenie na plecach – plecy mogą być zakryte lub odkryte do samych pośladków – to w wersji dla odważniejszych. Rękaw w zależności od pory roku i miejsca przyjęcia krótki lub długi, zwykle dość dopasowany do ręki. Kolor,jak sama nazwa wskazuje, ponadczasowo czarny. Czerń pasuje bowiem do wszystkiego – dodatki mogą mieć różne kolory, a mężczyzna stojący u boku kobiety w  tak klasycznej kreacji nie musi się do niej szczególnie dopasowywać.

Materiały, z których zrobiona jest mała czarna to cała paleta różnych tkanin – od lejących się dzianin, po sztywne tafty, od matowych do błyszczących.  Długość takiej sukienki to zwykle sukienka tuż przed kolano, dl kobiet mniej odważnych tuż za kolano. Mała czarna ma być „mała”, nie dla każdej kobiety więc nadaje się ona.

Prawdą jest, że koktajlowe czarne sukienki to szyk i elegancja, której bardzo często nie trzeba jakoś specjalnie podkreślać, bo sanowi ona wartość samą w sobie.

Dodatkami do małych czarnych zwykle są buty na wysokim obcasie – ubieranie butów na płaskim obcasie często kończy się modową katastrofą – pamiętaj więc mała czarna w parze tylko z butami na obcasie, najlepiej klasycznymi, czarnymi szpilkami. Torebka to zwykle niewielkich rozmiarów kuferek do ręki. Biżuteria? Im mniej świecąca małą czarna tym więcej biżuterii można założyć. Najlepiej jednak zachować umiar jak we wszystkim.